#SonDakika 'PKK sizi tükürüğünde boğar' demişti: Van'da kazanan DEM Parti'nin adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı

13:38:53 | 2024-04-02

31 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının geri alındığı açıklandı. Daha önce "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözleriyle bilinen ve tekrar gündeme gelen Zeydan, 2016 yılında 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından olan Abdullah Zeydan resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandı. Van'da oyların yüzde 55.48'ini alarak başkan seçilen Zeydan'ın partisi kentteki tüm ilçe belediyelerini de kazanmıştı.

DEM Parti'den tepki: 'Halk iradesi yok sayıldı'

DEM Parti bugün yayınladığı açıklamasında, Adalet Bakanlığı’nın, 29 Mart’ta mesai bitimine 5 dakika kala idari bir yazıyla, 2022’de memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz ettiğini açıkladı.

Memnu haklar, daha önce ceza almış kişilerin seçme ve seçilme hakları dahil bazı haklarını tanımlamak için kullanılıyor.

Buna göre yetkili savcılık, bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurdu.

Açıklamaya göre, mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Kararı, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da hemen Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi.

DEM'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz."
ETİKET :   #YerelSeçim2024 #Van

Tümü